“سخت افزار آزاد” یا “سخت افزار منبع باز” به مشخصات طراحی یک جسم فیزیکی اشاره دارد که به گونه ای دارای مجوز هستند به گونه ای که می توان گفت هر شیء مورد مطالعه ، اصلاح ، ایجاد و توزیع قرار گرفته است.

“سخت افزار آزاد” مجموعه ای از اصول طراحی و شیوه های قانونی است ، Open Source Hardware چیست نه نوع خاصی از شی. بنابراین این اصطلاح می تواند به تعداد اشیاء مانند اتومبیل ، صندلی ، رایانه ، روبات یا حتی خانه باشد.

مانند نرم افزار منبع باز ، “کد منبع” برای سخت افزار آزاد – نقشه ها ، نقشه ها ، نقشه های منطقی ، نقشه ها یا پرونده ها با طراحی رایانه (CAD) و غیره. — برای اصلاح یا پیشرفت توسط هر کسی تحت مجوزهای مجاز وجود دارد. کاربران با دسترسی به ابزاری که می توانند این پرونده های منبع را بخوانند و دستکاری کنند ، Open Source Hardware چیست می توانند کدی را که در زیر دستگاه فیزیکی قرار دارد ، به روز کنند و بهبود دهند. آنها می توانند ویژگی هایی را اضافه کرده یا اشکالات موجود در نرم افزار را برطرف کنند. آنها حتی می توانند طراحی فیزیکی خود شیء را اصلاح کرده و در صورت تمایل ، اقدام به اشتراک گذاری چنین تغییراتی کنند.

 

کد منبع سخت افزار آزاد باید به آسانی قابل دسترسی باشد و ترجیحاً اجزای آن برای شخصی آسان است. در اصل ، سخت افزار آزاد موانع متداول در طراحی و ساخت کالاهای فیزیکی را از بین می برد. Open Source Hardware چیست این امکان را در اختیار افراد بیشتری قرار می دهد تا بتوانند ساخت ، ریمیکس و به اشتراک گذاری دانش خود را در مورد طراحی و عملکرد سخت افزار انجام دهند.

چگونه سخت افزار آزاد مجاز است؟

مجوزهای سخت افزار منبع باز عموماً به گیرندگان طرح ها و مستندات اجازه می دهند كه آنها را مطالعه كنند ، توزیع مجدد و اصلاح آنها و سپس توزیع هرگونه تغییر. علاوه بر این ، مجوزهای سخت افزاری باز ، مانع از فروش شخصی یا حتی فروش اسناد پروژه نمی شوند.

 

مانند نرم افزار ، طرح های سخت افزاری و اختراعات مشمول قانون حق چاپ و ثبت اختراع است. و مانند نرم افزار منبع باز ، سخت افزار منبع باز از این قوانین مالکیت معنوی خلاقانه استفاده می کند تا طراحی سخت افزار را در دسترس عموم قرار دهد. به دلیل شباهت آنها به پروژه های نرم افزار منبع باز ، بسیاری Open Source Hardware چیست از پروژه های سخت افزاری آزاد به سادگی در هنگام صدور مجوز از کارهای خود از مجوزهای نرم افزار آزاد و منبع باز استفاده می کنند. برخی دیگر از مجوزهای Creative Commons By Atribution استفاده می کنند ، که بر خلاف نرم افزار ، بیشتر روی ویژگی های آثار هنری متمرکز شده اند. هر دو قانون حق چاپ (در مورد کد منبع و اسناد طراحی) و قانون ثبت اختراع (در مورد فرآیندهای طراحی و فناوری های مواد) در مورد سخت افزار آزاد کاربرد دارند. قانون علائم تجاری نیز به نامهای تجاری و لوگوهای سخت افزار باز وابسته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مجوز سخت افزار آزاد ، با انجمن سخت افزار منبع باز و اتحاد سخت افزار منبع آزاد و طراحی مشورت کنید.

چگونه سخت افزار آزاد با سایر سخت افزارها متفاوت است؟

کلیه سخت افزارهای باز باید همراه با مستندات ، Open Source Hardware چیست از جمله پرونده های طراحی و کد منبع باشد. علاوه بر این ، مجوز حاکم بر تولید مثل سخت افزار آزاد باید اجازه دهد تا آن پرونده های طراحی به گونه ای اصلاح و توزیع شود که دیگران بتوانند به راحتی آنها را تهیه کنند. این امر ممکن است – و حتی تشویق – مطالعه ، عیب یابی ، اصلاح و بهبود سخت افزارهای باز.

اگر قطعه ای از سخت افزار آزاد از هر نوع نرم افزار استفاده کند ، مزیت Open Source Hardware باید آن نرم افزار به طور کلی تحت مجوز تأیید منبع باز منتشر شود. از طرف دیگر ، رابط های سخت افزار آزاد باید به شکلی مستند سازی شوند که نوشتن نرم افزار منبع باز برای سخت افزار را تا حد امکان آسان کند.

در اصل ، سخت افزار آزاد همه چیز در ساختن شیء به راحتی و مجدد امکان تکثیر و تکثیر است. Open Source Hardware چیست سخت افزار بسته از انسداد و قانون ثبت اختراع استفاده می کند تا هرچه ممکن تر ساختن اشیاء دشوار باشد ، معمولاً برای اطمینان از قفل شدن فروشنده در یک خط تأمین کننده که شامل سرگرمی ها و سازندگان یا سایر رقبا نمی شود.

چگونه سخت افزار منبع آزاد با نرم افزار منبع باز تفاوت دارد؟

از آنجا که پروژه های سخت افزاری باز معمولاً منجر به تولید یا نمونه سازی یک جسم فیزیکی می شوند ، تقریباً همیشه سرمایه گذاری پولی را برای مواد فیزیکی انجام می دهند. در حالی که پروژه های نرم افزاری باز شامل هزینه های نیروی کار و سرمایه گذاری پولی هستند ، معمولاً نرم افزارها با سربارهای پایین توزیع می شوند و بعضی اوقات “بصورت رایگان در آبجو” (یا “گریس”) ارائه می شود. گذشته از ارائه مستندات و پرونده های منبع برای عموم ، بدون هزینه ، از نظر مالی امکان پذیر نیست که اجزای بدنی اکثر پروژه های سخت افزاری آزاد به رایگان ارائه شود.

 

این بدان معنی نیست که جنبش سخت افزاری آزاد به حداقل رساندن هزینه برای توسعه دهندگان متمرکز نشده است. در حقیقت ، ابتکاراتی مانند Open Source Hardware چیست سخت افزار منبع باز بانک مرکزی برای تأمین بودجه پایدار برای پروژه های سخت افزاری آزاد. ابزارهایی مانند KiCad نیز به پیشرفت طرحواره ای برای این پروژه ها کمک می کند. 

از کجا می توانم درباره سخت افزار آزاد اطلاعات بیشتری کسب کنم؟

توصیه می کنیم سایت انجمن سخت افزار منبع باز و Open Source Hardware چیست همچنین ورود ویکی پدیا روی سخت افزار منبع باز را بررسی کنید. شرکت هایی مانند SparkFun ، Adafruit و Lulzbot همچنین قطعات و تجهیزات مورد استفاده در نمونه سازی سخت افزار را تأمین می کنند.

https://iwhy.ir/%d8%af%d8%a7%da%a9%d8%b1-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%d9%87%d8%b1-%d8%a2%d9%86%da%86%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%af.html