ثبت نام

ورود

رمز عبور را فراموش کرده اید

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

لطفا نام کاربری (شناسه شما در آینده) را وارد کنید

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

لطفا برای پرسش خود از عنوان مناسب و کوتاه که مرتبط با پرسش باشد استفاده کنید.

از دسته‌بندی‌های موجود در سایت، لطفا یکی را انتخاب کنید (دسته ی مرتبط با پرسش خود انتخاب کنید)

لطفا از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید، کلمات کلیدی باید مرتبط با مطلب شما باشند (پس از نوشتن هر کلمه کلیدی Enter را بزنید و یا کلمات کلیدی را با , از یکدیگر جدا کنید)نظرسنجی سوال.

  جزئیات کامل سوالتان را در بالا درج نمایید

  پایتخت ایران چه شهری است؟ (فارسی پاسخ دهید)

  با هم و ازهم یادبگیریم...

  اینجا به راحتی می‌تونید سوالات و پاسخ‌هاتون رو بدون سانسور مطرح کنید، iwhy مکانی منحصر به فرد و کاملا رایگان (برای همیشه و بدون تبلیغات) برای یادگیری و حل مشکلات است، "اینجا سوالی بدون پاسخ نمی مونه"

  چطور هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشیم؟

  • 0

  سلام من موقع درس خوندن هی حواسم پرت میشه و بیشتر از ده دقیقه فکر نمیکنم بتونم درس بخونم میخواستم ببینم که ایا راهی هست که من تمرکزم رو بالا ببرم یا نه؟

  1. تمرکز داشتن موقع درس خوندن یا مطالعه کردن یکی از مهارت های بسیار مهم است که هر فرد باید داشته باشد . ممکنه ساعتها دفتر و کتاب جلومون باشه ولی مدت زمان مفیدمون خیلی کم باشه . چکار باید انجام بدیم تا تمرکز بیشتری داشته باشیم .

   یک جدول زمانی درست کنید .

   ۱-یک جدول زمانی درست کنید .
   اگر لازم باشه که یک شب تا دیر وقت بیدار بمونید و مطالعه کنید از همان صبح برای آن برنامه ریزی کنید . برای هر ۳۰ – ۶۰ دقیقه زمان مطالعه ۵ – ۱۰ دقیقه زمان برای استراحت هم در نظر بگیرید . مغز تون برای شارژ شدن مجدد و یادگیری زیاد نیاز به استراحت داره . این تنبلی نیست بلکه به مغز تون این اجازه را می دهه که مطالب را در ذهنتون جای بگیره .

   -سعی کنید که هر دفعه و هر ساعت موضوع مطالعه را عوض کنید تا خسته و کسل نشید و مغزتون را تقویت کنید . مغز تون با یادگیری یک سری اطلاعات جدید در زمینه های مختلف قوی تر شده و مسائل را راحت تر یاد گرفته و حفظ می کنه و به عبارت دیگه اگر مسائل در زمینه های مختلف باشند باعث تحریک به یادگیری می شه .
   زمانی را برای فکر کردن به کار های دیگه که درباره ی آن نگرانید ، اختصاص بدید .
   ۲-زمانی را برای فکر کردن به کار های دیگه که درباره ی آن نگرانید ، اختصاص بدید .
   بعضی وقتها درس خوندن واقعا سخت می شه چون اتفاقاتی که در اطراف ما در حال رخ دادن هستن این اجاره را به ما نمی دهن که بر روی درس خوندن تمرکز کنیم . فرقی نمی کنه حالا اتفاقات بدی رخ داده باشه یا اتفاقات خوب . ما فکر می کنیم نمی تونیم کنترلی بر روی مغز و افکار خودتون داشته باشیم اما در حقیقت این گونه نیست و ما می تونیم هر کاری را انجام بدیم . به خودتونتون بگید که من درباره ی آن مشکل حتما بعد از اینکه درسم تموم شد خوب فکر می کنم . وقتی درس خوندنتون تموم شد یا زمان استراحتتون شد می تونید درباره اون خوب فکر کنید .
   -اگر حس کردید که دارید کم کم شگفت زده می شوید از کارتون دست بکشید و چند ثانیه به خودتون استراحت ببدید . افکار و ذهنتون را مرتب کنید . این شما هستید که هم می تونید اونها را ایجاد کنید و هم جلوی اونها را بگیرید .
   -قلم و کاغذ را در نزدیکی خودتون داشته باشید و هر چیزی را که در طول درس خوندن در ذهنتون می آید را بر روی کاغذ بنویسید و وقتی که درس خوندن را تموم کردید در باره ی آن افکاری که به ذهنتون رسیده و روی کاغذ یادداشت کرده اید ، فکر کنید .
   روش درس خوندن خودتون را عوض کنید .

   ۳-روش درس خوندن خودتون را عوض کنید .
   همان مثالی که باید روزی ۲۰ صفحه را مطالعه می کردید را درنظر بگیرید . وقتی که در روز بعدی می خواهید ۲۰ صفحه بعدی را بخونید با استفاده از فلش کارت یا روش های دیگه در مورد ۲۰ صفحه قبلی از خودتون امتحانی بگیرید . جدول هایی را درست کنید تا به شما در به خاطر آوردن مسایل صفحات و درس های قبلی کمک کنه . روش هایی را که قبلا استفاده نکردید را این بار به کار بگیرید و با این روش جدید مغزتون را به چالش بکشید . این گونه روش ها باعث می شه که از حالت های خسته کننه قبلی نجات پیدا کنید .
   -این برای مغز تون راحت تره که مسایل را به خاطر بیاره . تغییر روش مطالعه به مغز تون کمک می کنه که اطلاعات را سریعتر یاد گرفته و در خودش نگه داری و حفظ کنه .آیا شما یادگیری در زمان کم و با سرعت زیاد و یاد آوری خوب دوست ندارید؟ حتما امتحان بکنید.
   به خودتون جایزه بدید .

   ۴-به خودتون جایزه بدید .
   بعضی اوقات لازمه که ما برای خودتون لوازمی را به عنوان جایزه بگیرید . اگر کارهاتون را درست انجام دادید، یک جایزه بگیرید ، از یک وسیله ی دیگه برای بالا بردن تمرکز خودتون استفاده کنید . با یک نمایش تئاتر و یا سینما و یا یک نوشیدنی خوب جلوی تلوزیون چطوره؟ خرید لباس چطور ؟ یا یک پیام به دوست و یک استراحت خوب ؟ چه چیز هایی باعث می شه فکر تون در طول درس خوندن منحرف بشه؟ هماونهارا به عنوان جایزه برای خودتون در نظر بگیرید .
   -اگر ممکنه ، پدر ومادرتون را هم درگیر این کار کنید . آیا می تونن کارهایی براتون به عنوان جایزه انجام بدن؟ یک نمره ی خوب و عالی آیا می تونه باعث بشه چیز هایی را که لازم دارید را براتون بخرن یا اون اجازه ای را که منتظرش هستید را به تون بدهند ؟ از اونها در باره ی این که چگونه می تونن باعث کمک به تون بشن سوال کنید . و این که چگونه می تونن با جایزه به تون کمک کنن – ضرری نمی کنید اگر این سوالات را از آنها بپرسید .
   اگر لازم می دانید ، تغییراتی را انجام بدید .

   ۵-اگر لازم می دانید ، تغییراتی را انجام بدید .
   آیا تا به حال با حجم زیادی از کارهای دفتری و کاغذی مواجه شده اید و ندونستید که چگونه باید این کارها را پیش ببرید ؟ خیلی از اوقات درس هایی را که می خواهید مطالعه کنید ، هم این طوری هستند . وقت مطالعه مشخص کنید که کدام صفحات و کدام موضوعات مهم و حجیم هستند و نیاز به این داره که اونها را برای یادگیری به بخش های کوچیکتری تبدیل کنید . اگر درباره ی اساس آن مطلب چیزی نمی دونید ، نباید اون را تغییر بدید . ابتدا اون را خوب بخونید .
   -استفاده از یک سوال برای به خاطر سپردن مطالب مهم می تونه و میتونه به تون خیلی کمک کنه . مثلا از خودتون بپرسید ” چرا ناصرالدین شاه به اروپا رفت؟ ” این به تون کمک می کنه تا به یاد بیاورید که ناصرالدین شاه چه کسی بود . نسبت دادن یک چنین سوالاتی باعث می شه که در ذهنتون مطالب به راحتی جای بگیره.
   به صورت فعال درس بخونید .
   ۶-به صورت فعال درس بخونید .
   همه ی معلم ها در این باره اطلاعات زیادی دارند اما خیلی کم به اون اشاره می کنن که : مطالعه کردن ممکنه خسته کننه باشه ، به خصوص وقتی در مورد موضوعی باشه که به آن هیچ علاقه ای ندارید . برای اینکه مطالعه خودتون را مفیدتر کنید و به آسانی بتونید تمرکز خودتون را حفظ کنید ، از تکنیک های مطالعه ی فعال بهره بگیرید . این گونه تکنیک ها مغز تون را فعال و آماده ی پذیرش نگه می دارند و به تون این اطمینان را می دهن که مغزتون در بهترین حالت یادگیری خودش قرار داره . در ادامه چند ایده آورده شده که می تونید از اونها استفاده کنید :
   -از خودتون سوالاتی درباره مطالبی که خوانده اید ، بپرسید و سعی کنید که به اونها به درستی پاسخ بدید .
   -صفحه ی مورد نظر را ببندید و در یک برگه خالی چند خطی درباره آنچه خوانده اید و یاد گرفته اید ، یادداشت کنید .
   درباره مفاهیم و شخصیت ها و وقایع توضیحاتی داده و یاد داشت هایی بردارید .
   ۷-درباره مفاهیم و شخصیت ها و وقایع توضیحاتی داده و یاد داشت هایی بردارید .
   آنچه را که یادگرفته اید ، در حد مختصر با کوچیکترین کلمه ها و جمله های کوتاه همراه مثال های ساده یادداشت برداری کنید . مطلبی را که به یاد دارید بطور خلاصه در دفترچه یادداشت خودتون بنویسید ، جوری که وقتی به آن نگاه می کنید کل مفهوم در ذهنتون تداعی بشه . در کنار این خلاصه ها اسم نویسنده ، اسم کتاب ، صفحه آن کتاب و موضوع و عنوان را هم یادداشت کنید تا اگر لازم باشه که برگردید و آن مطلب را مرور کنید و یا به جزئیات دیگه نگاهی بیندازید ، بتونید در کمترین زمان به هدف خودتون برسید .
   -ازقسمت هایی از یاد داشت هایی که نوشته اید ، از خودتون امتحانی بگیرید و اون را نگه دارید که در دفعات بعدی اون را هم مرور کنید .
   به اینستاگرام سری بزنید و بعد درست وقتی که زمان استراحتتون تموم شد باز به سراغ درس تون برگردید .

   ۸-به اینستاگرام سری بزنید و بعد درست وقتی که زمان استراحتتون تموم شد باز به سراغ درس تون برگردید .
   در طی زمانی که برای استراحت خودتون در نظر گرفته اید ، می تونید سری به شبکه های اجتماعی خودتون بزنید ! گوشیتون را روشن کنید و تماس های از دست رفته و یا پیام هایی را که دارید را چک کنید ، اما اگر تماس ها واقعا ضروری و مهم نبودند لازم نیست تموم وقت استراحت خودتون را صرف تماس با بقیه کنید و به استراحت نپردازید . قسمتی از این زمان استراحت را به کارهای مورد علاقه ی خودتون اختصاص بدید – اما فقط برای چند دقیقه . بعد از تموم شدن اوقات استراحت تون باز گوشی را خاموش کرده و کنار بگذارید و به سراغ درستون باز گردید . با این چک کردن ها در زمان های استراحت حس خوبی خواهید داشت ، هر چند که برای چند لحظه ی کوتاه باشه .
   -این حس خوبی که برای چند لحظه به تون دست می دهد باعث می شه که مغز تون هوشیار شده و وقت درس خوندن دیگه نیازی نبینید که گوشی تون را باز بگذارید . خودتون تون متوجه خواهید شد که اگر گوشی تون روشن می ماند باعث می شد حواس تون پرت شده و نتونید به خوبی قبل درس بخونید .

   • 0
  پاسخ دهید

  پاسخ دهید

  مرور