ثبت نام

ورود

رمز عبور را فراموش کرده اید

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

لطفا نام کاربری (شناسه شما در آینده) را وارد کنید

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

لطفا برای پرسش خود از عنوان مناسب و کوتاه که مرتبط با پرسش باشد استفاده کنید.

از دسته‌بندی‌های موجود در سایت، لطفا یکی را انتخاب کنید (دسته ی مرتبط با پرسش خود انتخاب کنید)

لطفا از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید، کلمات کلیدی باید مرتبط با مطلب شما باشند (پس از نوشتن هر کلمه کلیدی Enter را بزنید و یا کلمات کلیدی را با , از یکدیگر جدا کنید)نظرسنجی سوال.

  جزئیات کامل سوالتان را در بالا درج نمایید

  پایتخت ایران چه شهری است؟ (فارسی پاسخ دهید)

  با هم و ازهم یادبگیریم...

  اینجا به راحتی می‌تونید سوالات و پاسخ‌هاتون رو بدون سانسور مطرح کنید، iwhy مکانی منحصر به فرد و کاملا رایگان (برای همیشه و بدون تبلیغات) برای یادگیری و حل مشکلات است، "اینجا سوالی بدون پاسخ نمی مونه"

  چرا زنان پیامبر حق ازدواج نداشتند

  • 0

  چرا کسی نمی توانست با همسران پیامبر(ص) ازدواج کند؟  خداوند بر طبق چه مصالحی آنان را از حق ازدواج محروم نموده است؟ کسی قادر جواب دادن به این پرسش من هست یا خیر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. قرآن مجید صریحا می فرماید که همسران پیامبر(ص) پس از رحلت آن حضرت، نمی توانند ازدواج کنند.

   «وَ ما کانَ لَکُمْ أَنْ تُؤْذُوا رَسُولَ اللّهِ وَ لا أَنْ تَنْکِحُوا أَزْواجَهُ مِنْ بَعْدِهِ أَبَدًا إِنَّ ذلِکُمْ کانَ عِنْدَ اللّهِ عَظیمًا» [i]

   «و شما حق ندارید رسول خدا را آزار دهید، و نه هرگز همسران او را بعد از او به همسری خود درآورید که این کار نزد خدا بزرگ است»

   در آیه 6 سوره احزاب، همسران پیامبر(ص)، مادران مومنین خوانده شده اند که البته مراد مادر معنوی و روحانی است و تنها اثرش، حفظ احترام و حرمت ازدواج با آنهاست.

   حال خداوند بر طبق چه مصالحی آنان را از حق ازدواج محروم نموده است؟

   ترک ازدواج با زنان رسول خدا(ص)، یک نوع احترام به شخصیت پیامبر(ص) است. همانطور که مسلمانان در حال حیات پیامبر(ص) باید به شخصیت ایشان احترام بگذارند، پس از درگذشت ایشان نیز باید احترامشان را در نظر بگیرند و تردیدی نیست که ترک ازدواج با همسر یک شخصیت بزرگ، نوعی احترام به وی به شمار می رود.

   همسران پیامبر(ص) به خاطر احترام خاصی که در میان مسلمانان داشتند، اگر با کسی وصلت می کردند، مایه جلب قلوب مردم به سوی او می شدند. حتی بزرگ ترین حربه پیمان شکنان جنگ جمل این بود که یکی از همسران رسول خدا(ص) با آنان همراهی نموده است. اگر ازدواج با همسران رسول خدا(ص) مشروع و قانونی بود، ممکن بود بعضی از رجال سیاسی، پیوند خود را با همسران رسول خدا(ص) دستاویز قرار داده و افکار را به نفع خود متوجه سازند. این خطر هنگامی محسوس تر می شود که بدانیم گروهی خود را برای این کار آماده ساخته بودند. و حتی بعضی آن را به زبان آورده بودند و چنانکه در شأن نزول این آیه آمده است بعضی از مخالفان پیامبر(ص) گفتند:

   چگونه پیامبر(ص) بعضی از زنان بیوه ما را به ازدواج خود در آورده است. به خدا سوگند، هر گاه او چشم از جهان بپوشد ما با همسران او ازدواج خواهیم کرد. با نزول آیه مذکور، توطئه این عده که قصد توهین به ساحت پیامبر(ص) را داشتند، برچیده شد! [ii]

   همان طوری که پیداست این شأن نزول می تواند هم مؤید وجه اول باشد و هم مؤید وجه دوم

   همسران رسول خدا(ص)، بر اثر زناشویی با پیامبر(ص)، فضیلت و افتخار خاصی کسب کرده بودند، اگر پس از درگذشت پیامبر(ص)، ازدواج با آنان مشروع و قانونی بود، بسیاری از شخصیت های برجسته برای کسب چنین افتخاری، علاقه به ازدواج با آنان پیدا کرده و در این راه دست به تلاش و فعالیت می زدند و حتی چه بسا در تحصیل این افتخار، در میان سران قوم، نزاع و کشمکش پیش می آمد. لذا اسلام برای جلوگیری از بروز چنین اختلاف و نزاعی، ازدواج با زنان پیامبر(ص) را تحریم نموده و عامل اختلاف را ریشه کن کرده است.
   ذکر این نکته نیز ضروری است که این محرومیت در برابر افتخاری که به خاطر ازدواج با پیامبر، شامل حال همسران ایشان شده بود، بسیار کم اهمیت و فرعی بود و همسران پیامبر(ص) با کمال میل از این محرومیت استقبال می کردند. چرا که آنها به خاطر ازدواج با پیامبر(ص)، از احترام و عزت خاصی در میان مسلمانان برخوردار بودند و بعد از وفات پیامبر نیز همواره مورد اکرام مسلمانان بودند. و از وضع خود بسیار راضی و خشنود بودند. لذا طبیعی بود که با وجود چنین افتخاری، از آن محرومیت استقبال کنند و آن را ناچیز و کم اهمیت شمرند. [iii]

   • 0
  پاسخ دهید

  پاسخ دهید

  مرور