ثبت نام

ورود

رمز عبور را فراموش کرده اید

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

لطفا نام کاربری (شناسه شما در آینده) را وارد کنید

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

لطفا برای پرسش خود از عنوان مناسب و کوتاه که مرتبط با پرسش باشد استفاده کنید.

از دسته‌بندی‌های موجود در سایت، لطفا یکی را انتخاب کنید (دسته ی مرتبط با پرسش خود انتخاب کنید)

لطفا از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید، کلمات کلیدی باید مرتبط با مطلب شما باشند (پس از نوشتن هر کلمه کلیدی Enter را بزنید و یا کلمات کلیدی را با , از یکدیگر جدا کنید)نظرسنجی سوال.

  جزئیات کامل سوالتان را در بالا درج نمایید

  با هم و ازهم یادبگیریم...

  اینجا به راحتی می تونید سوالاتتون رو بدون سانسور مطرح کنید و از طرفی به سوالات کاربران هم جواب بدید، iwhy مکانی منحصر به فرد و کاملا رایگان برای یادگیری و حل مشکلات است، در "سوال دارم" می تونید با طرح و پاسخ به سوالات دیگران امتیازات ویژه جمع آوری کنید و بعدا از این امتیازات استفاده نمایید. "اینجا سوالی بدون پاسخ نمی مونه"

  چرا در دریاچه ارومیه غرق نمی شویم؟

  • 0

  وای خارق العادست واقعا چرا ؟ چرا تو دریاچه ارومیه اصلا غرق نمیشیم این دریا چه چه قابلیتی داره که از سایر دریاچه ها متمایز شده داخل دریا که چوب میندازیم اصلا نمیره پایین به نظرم بخاطر چگالی باشه این که ما تو دریاچه ارومیه غرق نمیشیم هم میتونه این باشه ؟؟؟

  1. علت شناور موندن :
   هر جسمی كه در یك سیال مثل اب یا روغن یا هوا و… شناور بشه بر اساس خصوصیاتش براش یه ضریت شناوری ( buoyancy )تعریف میشه كه این ضریب خودش بر اساس اختلاف دانسیته یا چگالی جسم شناور با سیالی كه جسم داخل اون هست محاسبه میشه.

   یعنی اگر چگالی جسم بیشتر از سیال باشه جسم به عمق سیال میره و ته نشین میشه. اگر دقیقا برابر باشن جسم در درون سیال غوطه ور میشه و اگر كمتر باشه جسم در سطح سیال قرار میگیره و اصطلاحا شناور میمونه.

   یعنی نكته مهم همون اختلاف چكالی یا دانسیته جسم با سیال( در اینجا بدن انسان و آب دریاچه اورمیه) هستش.

   چگالی بدن انسان نسبت به آب خالص 1.01 هستش یعنی بیشتره و در اب خالص ( یعنی آب مقطر) آدم میره پایین و ته نشین میشه. اما در اب معمولی ( مثل آب شیرین كه كمی املاح داره آدم برای موندن در سطح باید انرژی صرف كنه و شنا كنه وگرنه داخ اب غوطه ور میشه و میره پایین. اما در ابهایی كه نمك دارن مثل دریا ها چگالی آب بیشتر از بدن انسانه و انسان رووی آب تقریبا شناور میمونه و این نمك هرچه بیشتر باشه چكالی آب بیشتر میشه و ادم روی اب راحت تر شناور میمونه. دریاچه ارومیه و دریاچه بحر المیت دارای بالاترین چگالی ها در بین دیاچه های جهان هستند وقتی شما در دریاچه ارومیه قرای میگیری به دلیل چگالی بسیار بالای اب نسبت به بدن روی اب قرار میگیری.

   اگه اثبات فیزیكیش رو بخوای از راه قانون ارشمیدس میشه به راحتی اون رو اثبات كرد كه من اینجا اثباتش رو نمی آرم تا طولانی نشه ولی اگه اثباتش رو هم خواستی برام میل بفرست.

   • 0
  پاسخ دهید

  پاسخ دهید

  مرور