ثبت نام

ورود

رمز عبور را فراموش کرده اید

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

لطفا نام کاربری (شناسه شما در آینده) را وارد کنید

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

لطفا برای پرسش خود از عنوان مناسب و کوتاه که مرتبط با پرسش باشد استفاده کنید.

از دسته‌بندی‌های موجود در سایت، لطفا یکی را انتخاب کنید (دسته ی مرتبط با پرسش خود انتخاب کنید)

لطفا از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید، کلمات کلیدی باید مرتبط با مطلب شما باشند (پس از نوشتن هر کلمه کلیدی Enter را بزنید و یا کلمات کلیدی را با , از یکدیگر جدا کنید)نظرسنجی سوال.

  جزئیات کامل سوالتان را در بالا درج نمایید

  پایتخت ایران چه شهری است؟ (فارسی پاسخ دهید)

  با هم و ازهم یادبگیریم...

  اینجا به راحتی می‌تونید سوالات و پاسخ‌هاتون رو بدون سانسور مطرح کنید، iwhy مکانی منحصر به فرد و کاملا رایگان (برای همیشه و بدون تبلیغات) برای یادگیری و حل مشکلات است، "اینجا سوالی بدون پاسخ نمی مونه"

  غسل جنابت برای زنان !

  • 0

  آیا بعد از مقاربت زن هم باید غسل کند؟ این که گفته می شود هر ترشحاتی از روی شهوت بیرون بیاید نجس است آیا برای زن هم همین طور است و باید غسل کند؟ آیا بعد از هر نزدیکی باید غسل کرد این درست است؟

  1. سؤال: اگر هنگام معاشقه زن و مرد بدون اینکه آمیزش و دخول انجام گیرد، با تحریکات جسمی و روانی، زن به اوج لذت برسد و همان حالاتی که بعد از آمیزش معمولاً در زنان روی می‌دهد، مانند سستی بدن و… پدید آید؛ آیا زن در این حالت جُنُب تلقی شده و غسل جنابت بر او لازم خواهد بود یا خیر؟
   پاسخ: حضرات آیات صافی‌گلپایگانی و تبریزی می‌فرمایند:‌ »چنان‌چه در حالت مذکور منی از او خارج شود جُنب شده و غسل جنابت بر او لازم می‌شود.» و آیت‌الله تبریزی ادامه می‌دهند:‌ »در صورت شک در منى‌بودن، چنان‌چه آبى که خارج شده است همراه با شهوت خاص و سستى بدن باشد، حکم منى را دارد؛ واللّه العالم.» آیت‌الله سیستانی معتقدند: «رطوبتى که بر اثر شدت تهییج جنسى خارج مى‌شود، اگر زیاد باشد، نجس است و موجب غسل است.»

   سؤال: آیا استمناء براى زنان موجب غسل مى‌شود یا خیر؟
   پاسخ: آیت‌الله تبریزی می‌فرمایند: «اگر علم یا اطمینان به خروج منى حاصل شود، موجب غسل است و در صورت شک، چنان‌چه آبى که خارج شده است همراه با شهوت خاص و سستى بدن باشد، حکم منى را دارد؛ واللّه العالم.»

   سؤال: آیا دوشیزگان و بانوان هم در خواب محتلم مى‌شوند؟ و تکلیف بانوانى که به مسئله احتلام جاهل بوده و بدون غسل مدت‌ها اعمال عبادى خود را انجام داده‌اند، چیست؟

   پاسخ: آیت‌الله بهجت معتقدند: «بلى، ممکن است مثل مردان باشند؛ اگرچه بعید است، و بر فرض انزال، در احتلام و وجوب غسل، همانند مردان هستند و اگر محتلم شده؛ به‌طورى‌که منى خارج شده است، نمازهاى بدون غسل را باید قضا کند، ولى روزه‌هایى که جاهل به جنابت خود بوده، قضا ندارد.»

   شک در جنابت
   سؤال: اگر از انسان آبی خارج شود که شک دارد منی است یا خیر، آیا در این صورت غسل جنابت بر او واجب می‌شود؟
   پاسخ: آیت الله وحیدخراسانی می‌فرمایند: «رطوبتی که از مرد خارج می‌شود و نمی‌داند منی است یا خیر، اگر با شهوت و جهش همراه باشد و بعد از بیرون آمدن آن، بدن سست شود، آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر یکی از این سه علامت را نداشته باشد، حکم منی را ندارد؛ مگر در مریض که اگر رطوبتی با شهوت بیرون بیاید، حکم منی را دارد؛ ولو با جهش و سستی بدن بیرون نیامده باشد و در زن اگر از شهوت انزال کند، غسل جنابت بر او واجب است وآنچه حکم منی ندارد، غسل هم ندارد، و غیر از منی و بول، بقیه آب‌هایی که از مجرای بول خارج می‌شود، پاک است.»

   شیخ محمدجواد فاضل‌لنکرانی در توضیح این نکته می‌فرمایند: «هر مایعی که از زن خارج شود، منی نیست، بلکه زنان (در غیر از نزدیکی با شوهر)، فقط در صورتي‌که به حدي تحريک شوند که به حالت رعشه جنسي و يا ارگاسم برسند (يعني در اوج شهوت) و در اين حالت مايعي از آنها خارج شود که با سایر ترشحات فرق دارد، و نسبتاً زياد هم است، در این صورت جنب مي‌شوند و بايد غسل کنند. در غير اين حالت، آنچه خارج مي‌شود پاک است و نيازي به غسل ندارد.»

   سؤال: اگر زن بعد از نزدیکى همسرش با وى، در حالى‌که منى در رحم او باقى مانده است، بلافاصله غسل کند و بعد از غسل، منى از رحم خارج شود، آیا غسل او صحیح است؟ آیا منى خارج‌شده بعد از غسل، پاک است یا نجس و موجب جنابت مجدد مى‏شود یا خیر؟
   پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: «غسل او صحیح است و رطوبتى که بعد از غسل از او خارج مى‏شود، اگر منى باشد نجس است، ولى اگر منى مرد باشد، باعث جنابت مجدد نمى‏شود.»

   سؤال: اگر بعد از غسل جنابت متوجه شویم که منی از داخل رحم خارج شده است، باید دوباره غسل کنیم؟
   پاسخ: آیت‌الله مکارم‌شیرازی معتقدند: «غسل لازم نیست.»

   سؤال: اگر در طی ماه رطوبتی از رحم خارج شود؛ درحالی‌که بعضی از نشانه‌های منی را داشته، با این حال بدون غسل روزه گرفته و نماز خوانده، نماز و روزه‌اش صحیح است؟
   پاسخ: آیت‌الله صافی‌گلپایگانی می‌فرمایند: «اگر یقین داشته که رطوبت خارج شده منی است، باید غسل کند و نمازهایی را که با آن حال خوانده، قضا کند و نسبت به روزه، اگر علم به منی‌بودن این را هم می‌دانسته که نباید با حال جنابت صبح کند، غسل نکرده و روزه گرفته، باید قضای روزه‌ها را نیز بگیرد و کفاره هم دارد، ولی اگر شک دارد که رطوبت خارج‌شده منی است یا رطوبت دیگر، نمازها و روزه‌ها صحیح است.»

   • 0
  پاسخ دهید

  پاسخ دهید

  مرور