همین ابتدا بگم که یه کتاب خیلی طولانی هست چیزی در حدود 415 صفحه!. ابتدای کتاب در مقدمه چیزی خوندم که به معنی واقعی کل کتاب به همین شکل هست.

توی مقدمه چی نوشته شده؟

آقای لیندستروم بعد از کتاب خریدشناسی که یک اثر شاهکار بود و حتما توصیه می کنم آن را بخوانید بازم تصمیم به نوشتن کتاب گرفتند و آخرین کتاب ایشون که متعلق به سال 2016 هست کتاب تحلیل ریز داده ها است.

آقای لیندستروم به پیروی از نویسندگان مطرح پس از اینکه کتابشو تموم کرده اون رو داده به یک نویسنده سرشناس و گفته؛ لطف کن بخونش و بعدش نظرتو در مورد کتاب بگو و این نظر شما عینا در ابتدای کتاب پس از مقدمه قرار خواهد گرفت.

اگر می خواهید بدونید که توی این کتاب 415 صفحه ای چه چیزی در انتظار شماست به شدت توصیه می کنم اظهار نظر آقای “چیپ هیث – Chip Heath” رو دو بار مطالعه کنید!.

چرا باید دوبار چند صفحه را خوند؟

بخاطر اینکه ممکنه نظر چیپ هیث رو جدی نگیرید و تحت تاثیر کتاب خارق العاده قبلی لینسدتروم باشید!.

در این اظهارنظر چه چیزی گفته شده است؟

توی این چند صفحه ابتدا نقاط مثبت کتاب برشمرده شده و بعد از اون به سراغ نقطه ضعف کتاب رفته و متاسفانه وقتی بعدا کتاب را می خونید متوجه خواهید شد که درصد بالایی از کتاب حول همین نقطه ضعف می چرخه، در زیر نقل قول چیپ هیث رو در مورد نقطه ضعف قرار دادم؛

به این کتاب نباید به عنوان یک اثر علوم اجتماعی نگاه کرد. وقتی مارتین آماری را نقل می کند، خیلی معلوم نیست جدی حرف می زند یا سربسرمان می گذارد (واقعا 60% مسواک های فروخته شده در دنیا قرمز هستند؟ یا واقعا دختران نوجوان فرانسوی، 80% از زمان بیداری شان را صرف فکر کردن در مورد لباس و ظاهر امروز و فردای شان می کنند؟) یا واقعا آمریکایی ها سر ترجیح دادن کیک گرد به کیک مربع، باهم دعوا دارند؟ …

حرکت به عقب

هرچی فکر کردم در مورد این کتاب خوب بنویسم نتونستم چون خیلی سلیقه ای نوشته و دیگه خبری از اون لیندستروم منطقی توش نیست، بیشتر شده شبیه کتاب های علمی تخیلی که هیچ جوره نمیشه ازش دفاع کرد.

یادتون باشه هر کتابی که بخونید قاعدتا یک سری نقاط مثبت داره ولی از اون جایی که تایم ما برای زندگی کردن محدود هست پس بهتره اولویت رو بدیم به عالی ترین ها، کتاب تحلیل ریز داده های آقای لیندستروم به هیچ وجه در دسته عالی ترین ها قرار نمی گیره و اوضاع زمانی وخیم میشه که شما با یک کتاب تقریبا بزرگ مواجه هستید.

نقاط مثبت کتاب خلق تجارت های بزرگ با ریز داده ها

بدون شک توی این همه صفحه بالاخره نکات مثبتی هم پیدا میشه، مثلا برای من بشخصه نکاتی مثل؛

هرچه دولت و فرهنگ مردم را از چیزی منع کنند مردم خواهان اون هستند و این قضیه در بسیاری از کشورها قابل دیدن بود که مارتین به خوبی در مورش صحبت کرده بود.

یا اینکه تبلیغات های متفاوت می تونه ذهنیت متفاوت بسازه و یک سری نکات کمک کننده در این زمینه.

اما با این حال دید من در طی مطالعه این کتاب، بیشتر این بود که با یک رمان ماجراجویی در کشورهای متفاوت و آشنایی با فرهنگ های متفاوت روبه رو هستم تا یک کتاب حرفه ای بازاریابی، برندسازی و یا تبلیغاتی.

مترجم کتاب ریزداده ها

ترجمه این کتاب توسط آقای محمد حسین اکبرزاده انجام شده که فوق العاده بود و اگه من اسم ایشون رو روی کتاب های بعدی ببینم با خیالی راحت بابت کیفیت ترجمه اون رو میخرم.

امتیاز کتاب ریزداده های مارتین لیندستروم

من به این کتاب بدون در نظر گرفتن سابقه نویسنده اون در بهترین حالت 3 از 10 می دم.

مشخصات کتاب

نام: خلق تجارت های بزرگ با ریز داده ها

نویسنده: مارتین لیندستروم

مترجم: محمد حسین اکبرزاده

تعداد صفحات: 416

انتشارات: نگاه نوین